افزایش اعتماد به نفس با 8 راهکار تضمینی و ساده

قبل از شروع و توضیح دادن در مورد راه های افزایش اعتماد به نفس ابتدا باید تعریفی از اعتماد به نفس داشته باشیم.

تعریف اعتمادبه نفس

در یک جمله می توان گفت که، به توانایی ها و مهارت های خود باور ذهنی درستی داشته باشیم. یعنی اینکه به خودمان این باور را بدهیم که توانایی انجام کاری را داریم. ممکن است شخصی در هنگام موتور سواری اعتماد به نفس بالایی داشته باشد ولی همان شخص وقتی که در جمعی می خواهد صحبت کند، دچار اضطراب و استرس شدید شود. پس می توان گفت که یک فرد ممکن است در یک زمینه اعتماد به نفس بالا و در زمینه ای دیگر اصلا اعتماد به نفس نداشته باشد. در نتیجه افزایش اعتماد به نفس برای هر کسی ممکن است نیاز به تقویت داشته باشد.

 

ریشه افزایش اعتمادبه نفس

در واقع ریشه اعتماد به نفس می تواند خیلی از اتفاقات و موارد باشد ولی میتوان گفت که اشرف مخلوقات بودن اصلی ترین دلیل آن است. به طور کلی در دنیا خداوند یک نفر مثل شما را خلق کرده است. همان طور که اثر انگشت شما در دنیا فقط و فقط مخصوص شماست، طرز رفتار و روحیات شما نیز در جهان منحصر به فرد است و از این بابت باید به خودتان ببالید. در نتیجه میتوان گفت اعتماد به خدا ریشه اصلی افزایش اعتماد به نفس است.

ویژگی افراد بدون اعتمادبه نفس

ویژگی کسانی که اعتماد به نفس ندارند و یا اعتماد به نفس پایینی دارند در همه افراد به صورت مشترک شامل مواردی می شود که بعضی از آن ها را ذکر می کنیم:

1- دوری از جمع و گوشه گیر بودن
2-آرام و با ترس و استرس حرف زدن
3-ترس داشتن از انتقاد کردن از دیگر افراد
4- ترس از انجام کار ها
5- با افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند خود را مقایسه می کنند

این 5 مورد از مهم ترین ویژگی های کسانی بود که اعتماد به نفس پایینی دارند، البته ما فقط برخی از آن ها را که بین بیشتر افراد مشترک بودند بیان کردیم. برای افزایش اعتماد به نفس در ادامه مواردی را بررسی می کنیم که عمل کردن به آن ها می تواند در این راه به شما کمک زیادی بکند.

افزایش اعتمادبه نفس و شاخصه های مهم آن

حالا که ویژگی افراد با اعتماد به نفس پایین را شناختیم، بد نیست با مشخصات افرادی که اعتماد به نفس بالایی نیز دارند آشنا شویم و به راه های برای آموزش افزایش اعتماد به نفس بپردازیم.

افزایش اعتماد به نفس

  • افراد ریسک پذیری هستند
  • به خودشان اطمینان دارند
  • به خوبی از دیگران تعریف می کنند
  • همیشه دنبال مطالب جدید هستند
  • زندگی کردن در زمان حال
  • شخصیت جذابی دارند

البته ویژگی های مثبت این نوع افراد به قدری زیاد است که توضیح دادن آن ها بسیار زمان بر می باشد و ما فقط به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره کردیم. بطور مثال محکم صحبت کردن یکی دیگر از ویژگی های این افراد است که برای افزایش اعتماد به نفس خود باید این خصوصیت را تقویت کنید.

ویژگی هایی برای افزایش اعتماد به نفس

برخی از راه های افزایش اعتماد به نفس که باعث می شود این مهارت را در وجود خودتان تقویت کنید در زیر توضیح داده ایم:

1. خود باوری

در واقع خود باوری مهم ترین ویژگی از راه های افزایش اعتماد به نفس می باشد. اول باید خودتان قبول کنید که می توانید یک شخصیت با اعتماد به نفس بالا باشید. اگر خودتان باور کنید که می توانید قطعا خواهید توانست.

2.  برای افزایش اعتماد به نفس با صلابت و مطمئن صحبت کنید

مطمئن صحبت کردن دومین راه برای افزایش اعتماد به نفس است. نوع صحبت کردن مهم ترین شاخصه ای است که افراد با اعتماد به نفس بالا از آن برخوردارند. هرگز یک انسان با اعتماد به نفس بالا کم حرف یا با سر پایین صحبت نمی کند. معمولا این گونه افراد محکم و با صدایی رسا صحبت می کنند.

3.  برای افزایش اعتمادبه نفس به زبان بدن توجه داشته باشید

زبان بدن یکی دیگر از فاکتور های افزایش اعتماد به نفس است. زبان بدن می تواند شما را فردی خجالتی یا با اعتماد به نفس بالا نشان دهد. این گونه افراد معمولا راست می ایستند و سر و چانه بالایی دارند و ارتباط چشمی خوبی با دیگران برقرار می کنند.

4. لباس مناسب پوشیدن

طرز پوشش شما یکی دیگر از دلایلی است که می تواند شما را شخصی با اعتماد به نفس بالا جلوه دهد. درست زمانیکه لباسی را دوست ندارید و می پوشید احساس خیلی بدی دارید و اعتماد به نفس تان پایین است و برعکس زمانی که لباس شیک و مورد علاقه خود را می پوشید اعتماد به نفس بسیار بالایی دارید.

5. مثبت اندیشی راهی عالی برای افزایش اعتمادبه نفس

درمان خجالتی بودن

ورودی های ذهن شما یکی دیگر از دلایل کاهش یا افزایش اعتماد به نفس شما می باشد. افرادی که نمی گذارند افکار منفی وارد ذهنشان شود، معمولا افرادی مثبت نگر و دارای اعتماد به نفس بالا هستند.

6. همیشه به دنبال مطالب جدید باشید

تصور کنید وارد یک جمعی شده اید که در مورد موضوعات مختلف صحبت می کنند و شما هیچ اطلاعی از آن ها ندارید، چه حسی به شما دست می دهد؟ قطعا احساس بی عرضگی و سرخوردگی درون شما به وجود می آید. ولی زمانی که در زمینه های متفاوت مطالعه داشته باشید می توانید نظر خود را بدون ترس بیان کنید.

7. خود را دست کم نگیرید

 

یکی دیگر از راه های افزایش اعتماد به نفس این است که خود را دست کم نگیرید. حتما دیده اید که شخصی در زمان سخنرانی از جملاتی مانند من کمی استرس دارم، من اهل سخنرانی نیستم و نمیتونم خوب صحبت کنم یا از این گونه جملات استفاده کند. این کار دقیقا باعث می شود که اعتماد به نفس شما لحظه به لحظه کمتر شود. پس هیچ گاه خود را دست کم نگیرید زیرا این کار باعث می شود دیگران هم شما را دست کم بگیرند.

البته یادتان باشد که از آن طرف بوم هم نیفتیدو خودشیفته شوید

8.  برای افزایش اعتمادبه نفس سعی کنیدخودتان باشید

فقط خودتان باشید، لازم نیست کار خاصی انجام دهید. همین که خودتان باشید برای افزایش اعتماد به نفس کفایت می کند. هرگز نمی توان همه را راضی نگه داشت. سعی کنید کار خود را انجام دهید همیشه یک عده هستند که از شما ناراضی خواهند بود. با توجه کردن به دیگران، فقط خود را درگیر آن ها می کنید و این کار قدرت شما را ضعیف و اعتماد به نفس تان را پایین می آورد.

دوست داری همین الان اعتماد به نفس و عملگرایی تو افزایش بدی،این مقاله به شدت توصیه میشه

همین الان میخوام بخونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اگه دوست داری اعتماد به نفس و عملگرایی خودت رو بیشتر کنی،این مقاله رایگان رو از دست نده

محبوب ترین مقالات

اگه دوست داری اعتماد به نفس و عملگرایی خودت رو بیشتر کنی،این مقاله رایگان رو از دست نده

فهرست