15 راهکار کاربردی و ساده برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس

تقویت اعتماد به نفس

قبل از اینکه راههای تقویت اعتماد به نفس رو بیان کنیم ، خوبه که بریم سراغ تعریف اعتماد به نفس :

داشتن باورهای ذهنی درست نسبت به توانایی و مهارت های خودمون

یعنی برای تقویت اعتماد به نفس لازمه که توانایی ها ومهارت های خودتون ، رو باور داشته باشید . و این رو درذهنتون بپیذیرید که ، لیاقت و توانایی رسیدن به جایی که دوست دارید رو دارید. البته نه اینکه ، برای رسیدن به خواسته هاتون حقوق دیگران رو زیر پا بگزارید.

ممکنه فردی توی نقاشی مهارت داشته باشه ، اما همون فرد به دلیل کمبود مهارت فن بیان ، از حرف زدن جلوی بقیه ، و باز کردن سر صحبت با دیگران مشکل داشته باشه.

پس امکان داره که توی یه زمینه ای  اعتماد به نفس بالایی  داشته باشیم، چون مهارت و توانایی انجام اون رو داریم ، و توی زمینه ای دیگه دقیقاً برعکس اون باشیم . پس میشه گفت هرانسانی توی یک زمینه ای که مهارت خوبی داره ، اعتماد به نفس خوبی هم داره .

پس دونستن این قضیه میتونه کمک بزرگی برای تقویت اعتماد به نفس بکنه.

علائم کمبود اعتماد به نفس

افرادی که اعتماد به نفس ندارند یا اعتماد به نفس پایینی رو تجربه میکنن ، یک سری ویژگی و علائم دارند که به بررسی این موردها میپردازیم:

  1. گوشه گیری و دوری کردن از جمع
  2. با ترس و آروم حرف زدن
  3. ترس از انتقاد کردن از دیگران
  4. ترس از انجام دادن کارها
  5. مقایسه کردن خودشون با افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند!
  6. عدم ارتباط درست با بقیه
  7. سرزنش کردن مدام خودشون

این موارد فقط هفت مورد از علائم افرادیه،  که از عدم اعتماد به نفس رنج میبرن ، البته که علائم بیشتری وجود داره . که اگر با این علائم آشنا بشید  ، میتونید با پرداختن به خودتون ، متوجه بشید که کدوم علامت رو شما دارید . و با دونستن بتونید گام مهمی درجهت بهبود خودتون بردارید. و بتونید  گامی در جهت تقویت اعتماد به نفستون رو دارید.

اما در ادامه مقاله میخوایم به راههایی برای تقویت اعتماد به نفس بپردازیم :

برای تقویت اعتماد به نفس باور داشته باشید به توانایی خود

اولین و مهم ترین گام برای تقویت اعتماد به نفس ، اینه که به توانایی و کارکردخودتون اعتماد داشته باشید . یعنی قبول داشته باشین که شما هم در هستهی وجود خودتون یک سری مهارت ها دارید که با توجه به اونها میتونید به خودتون افتخار کنید. پس لازمه که دروهله ی اول باور به توانایی خودتون داشته باشید.

پس ابتدا با خودتون کنار بیایید که می‌تونیدبا انجام کارهایی باعث تقویت اعتماد به نفس خودتون بشید، بعد می بینید که چه قدرت بالایی برای تقویت اعتماد به نفس در وجودتون ایجادمیشه.

برای تقویت اعتماد به نفس مطمئن و با قدرت صحبت کنید

دومین گام برای تقویت اعتماد به نفس ،  با قدرت حرف زدنه ، یکی از مهم ترین شاخصه ها برای اظهار اعتماد به نفس ، اینه که چقدر بااطمینان حرف میزنید . افراد با اعتماد به نفس یک نوع خاصی حرف میزنن . تا الان دیدید کسی که اعتمادبه نفس خوبی داشته باشه ، سر پایین و آروم حرف بزنه .

همه افرادی که میزان خوبی اعتماد به نفس دارند ، یه جور محکم و رسا حرف میزنن . تا  کسی ازشون نخواد که به دلیل پایین بودن صدا و مفهوم نبودن ، دوباره حرفش رو تکرار کنه . از طرفی این افراد  تا ازچیزی مطمئن نباشن ، صحبتی درموردش نمیکنن ، پس حرفهاشون چون قطعیت داره ، پس یشتر به دل مخاطب میشینه .

زبان بدن قوی دارند

گام سوم برای تقویت اعتماد به نفس  ، اینه که زبان بدن جذاب و قدرتمندی دارند . ظاهر هر فردی توی نگاه اولیه تا حدودی مشخص میکنه که فرد با اعتماد به نفسی هست یا خجالتیه . در نتیجه یک نکته مهم در تقویت اعتمادبه نفس  داشتن زبان بدن قوی هست.

داشتن زبان بدن خوب میتونه یک فاکتور کلیدی برای جذابیت فرد باشه . اگر دوست دارید بیشتر با ویژگی افراد جذاب آشنا بشید ، پیشنهاد میکنم حتما ، مقاله 19 خوصیت جذاب یک مرد ایده آل رو مطالعه کنید. و یا مقاله 7 اشتباه ممنوعه که خانم های جذاب انجام نمیدن رو مطالعه بفرمایید.

پس داشتن یک زبان بدن قوی میتونه  شما رو با عاتماد به نفس تر معرفی کنه . افراد با اعتماد به نفس همیشه ، موقع راه رفتن سرشون بالا هست . و همین طور این افراد  محکم دست میدن و قدم هاشون محکم و بلند هست .

برای تقویت اعتماد به نفس درست لباس می پوشند

 

 

 

تقویت اعتماد به نفس

چهارمین مرحله برای تقویت اعتماد به نفس ، بحث پوشش هست . افراد با اعتماد به نفس  میدونن توی چه مراسمی ، چی بپوشن .

دقت کردین اولین نکته دربرخورد با افراد با خوش پوش چی به ذهنتون میرسه ؟

مسلما تصویر یک فرد با اعتماد به نفس و موفق که برای زندگیش برنامه داره توی ذهنتون پدیدار میشه.

خوش لباسی هم از دلایلی هست که شما رو با اعتماد به نفس تر میکنه . شاید با گفتن این مورد ، این به ذهنتون میرسه که باید فلان مارک و یابرند معروف رو باید بخرید و بپوشید . در صورتی که خوش پوش بودن شاید ارتباط زیاادی با این موارد نداشته باشه . همین که لباسی که میپوشید تمیز و اتو کشیده باشه میتونه به زیبایی و با اعتماد به نفس به نظر رسیدن شما کافی باشه .

مثبت نگر هستند

 

تقویت اعتماد به نفس

پنجمین گام برای تقویت اعتماد به نفس ، مربوط به ورودی ذهن شماست . یکی از ویژگی  خوب افراد با اعتماد به نفس اینه که ، این افراد مثبت نگر هستن . و از داده های منفی جلوگیری میکنن . و نمیزارن داده های منفی وارد ذهنشون بشه . این افراد حتی توی بدترین شرایط هم به چیزهای مثبت فکر میکنن . و همیشه تمرکزشون روی نیمه پر لیوانه .

این ویژگی هم به اونها کمک میکنه که نه تنها حال خوبی داشته باشن ، بلکه نسبت به مسائل تحمل بیشتری به خرج بدن و به نوعی صبورترباشن و دیر عصبانی بشن . خود این عامل به جذابیت و کاریزماتیک بودن این افراد کمک میکنه .

برای تقویت اعتمادبه نفس همیشه درحال یادگیری باشید

ششمین راه برای تقویت اعتماد به نفس اینه که ، اهل آموزش باشید و مدام چیزهای جدید یاد بگیرید .

یک سوال از شما خواننده محترم این مقاله :  وقتی وارد یک جمعی میشید که هر کسی در مورد موضوعی صحبت میکنه و شما به دلیل کمبود اطلاعات در مورد اون موضوعات ، مجبورید سکوت کنید . چه حسی بهتتون دست میده ؟

بدون شک شاید خیلی ها این حس رو درک کرده باشن و بعدش حس سرخوردگی و بی عرضه بون بهشون دست میده . و فکر کنید وقتی زیاد در طول زندگی با این حس مواجه بشن ، چه بلایی به یر اعتماد به نفسشون میاد .

اما برعکس وقتی توی یک جمعی یا گفتگو با دوستی شما هم در مورد اون موضوع اطلاع دارید ،احساس خود باوری و  اعتماد به نفس خوبی رو تجربه میکنید که میتونه تا مدتها اثر خوبش توی زندگیتون باشه . پس تا میتونید نسبت به آموزش دیدن و یاد گرفتن گارد نگیرید و همیشه آغوشتون برای تجربه چیزهای جدید باز باشه .

خودزنی کردن دشمنی برای تقویت اعتماد به نفس

 

تقویت اعتماد به نفس

هیچ موقع برای تقویت اعتماد به نفس نسبت به خودتون و توانایی هاتون ایمان داشته باشید . و توانایی ها رو دست کم نگیرید . همون طور که گفتم هرانسانی یک سری ویژگی ها داره که اون رو شاید کس دیگری مداشته باشه و این بشه نقطه تمایزش . حتی کسی که این عقیدش باشه که من هیچ هنری ندارم ، هم باز یک سری مهارت ها داره که شاید تا الان بهش پی نبرده .

پس بدترین آفت اعتماد به نفس  مقایسه کردن خودتون با بقیه هست . چون نه تنها کمکی به رشد شما نمیکنه ، بلکه باعث این میشه که روی خودتون برچسب بد بودن بزنید .و به نوعی خودزنی کنید .

مثلاً زمانی که یک فرد بدون اعتماد به نفس می‌خوادسخنرانی کنه، مدام بگه :  ببخشید من کمی استرس دارم، یا این که اصلاً نمی‌توانم خوب صحبت کنم، یا حرف هایی که می‌خواهم بزنم شاید خیلی برایتان مفید نباشه. یا جاهایی دیگه میگه که لباسم اصلاً خوب نیست، من نوشتن بلد نیستم، عرضه هیچ کاری را ندارم و…

و شاید این جملات خیلی براتون آشنا باشه .این کار باعث می‌شود که حس اعتماد به نفس در وجودتون  مدام کمتر و کمتر بشه . و نتونید اون روتقویت کنید. پس به هیچ وجه خودتون رونکوبید و به قول معروف خود زنی نکنید!

برای تقویت اعتماد به نفس به تجربه های موفق قبلی فکرکنید

هشتمین راه برای تقویت اعتماد به نفس ، مربوط به گذشته و دستاورد هاتون میشه . موفقیت های قبلی که به دست آوردید رو برای خودتون یادآوری کنید .  حتی اگر موفقت کوچکی مثل بازکردن سر صحبت با کسی باشه .مرور موفقت های کوچک میتونه ریشه اعتماد به نفس  شما رو قوی تر کنه . این کار هم حس خوب بودن و ارزشمندی به شما میده و هم به شما القا میکنه که اگر تونسنتی  فلان کار رو انجام بدی  ، پس میتونی از پس این کار الان هم بربیای .

و حتی میتونی با بهره گیری از تحربیات قبلی ، بهترم عمل کنی .  پس از مرو موفقت ها برای تقویت اعتماد به نفس غافل نشید .

ورزش راهی خوب برای تقویت اعتماد به نفس

 

تقویت اعتماد به نفس

نهمین راه برای تقویت اعتماد به نفس ، ورزش کردنه . وقتی شما شورع میکنی به ورزش ، در واقع درمقابل اینرسی تنبلی ، وقاومت میکنی و این میتونه به تقویت اراده کمک کنه . شما اگر توی برنامه هفتگی تون ، زمانی برای ورزش کردن کنار بگزارید ، نه تنها وقت شما رو نمیگیره .

بلکه میتونه باعث افزایش اعتماد به نفس شما هم بشه . و از طرفی چون شما برای اینکه تاثیر خوب ورزش رو حس کنید ، باید مداومت داشته باشید توی ورزش کردن . و همین تداوم کلی به شما انرزی خوب میده ، که خود به خود اعتماد به نفس قوی تری پیدا میکنید .

پس سعی کنید حتی اگر شده یک پباده روی ساده رو هم به عنوان فعالیت بدنی ، انجام بدید.

نقش بازی نکنید

خیلی از افراد فکر میکنن یکی از ویژگی های افراد با اعتمادبه نفس اینه که ، برای با اعتماد به نفس به نظر رسیدن ، لازمه که همه رو راضی نگه دارند . درصورتی که اگر این کار رو بکنید نه تنها موفق به انجام این کار نمیشید ، بلکه ممکنه حتی به اعتماد به نفستون لطمه وارد بشه. وبعدا سرخورده بشید .

شما هرکاری یا رفتاری که بکنید ، بالاخره افرادی پیدا میشن که مخالف شما و نظراتتون باشن . پس شما سعی کنید راه خودتون رو طی کنید. و نظر بقیه رو فقط برای اینکه روش و کارتون رو بهبود بدید بپذیرید ، و اصلا اون رو ملاک برای اقدام کردن قرار ندید .

چون وقتی به بقیه زیاد توجه کنید ، آخر سر به این نتیجه میرسید که از خودتون هیچ ، قدرت و اراده ای ندارید . و این حس اعتماد به نفس شما رو به حد زیادی کاهش میده . ولی زمانی که کار خودتون رو درست انجام بدید و منتظر حرف مردم نباشید ، میبینید که بعد از مدتی به طرز چشم گیری اعتماد به نفس شما قوی تر و کارساز تر میشه .

 ازآدم های منفی نگر دوری کنید

یازدهمین راه برای تقویت اعتماد به نفس ، اینه که حواستون به آدمهای دوروبرتون باشه . محیط به شدت روی آدمها تاثیر داره .

به گفته جیم ران مامتوسط پنج نفری هستیم که بیشتر باهاشون در ارتباطیم

پس خیلی باید حواستون به آدمهای منفی باف و محدودکننده اطرافتون باشه . چون به طوری که شاید اصلا متوجه نشید ، حرفها و حرکاتشون توی ذهن شما رخنه میکنه . و باعث ناامیدی شما میشه و اعتماد به نفستون رو کاهش میده .

این افراد به جز اینکه مانع جدی برای موفقیت شما تلقی میشن ، هیچ سود و فایده ای دیگه در زندگی برای شما به ارمغان نمیارن .

برای تقویت اعتماد به نفس کمی ریسک کنید

تقویت اعتماد به نفس

دوازدهمین گام برای تقویت اعتماد به نفس  ، این هست که ریسک پذیر باشید :

به گفته آلپاچینو : بزرگترین ریسک ، ریسک نکردنه

شما اگر بعضی اوقات ریسک هوشمندانه انجام ندید ، ترقی و رشدی توی زندگی براتون حادث نمیشه و زندگی براتون بی معنی و مفهوم میشه .  وقتی شروع میکنی و خودتو به چالش میندازی  ، روحیه شجاعت و خطر پذیری بالاتری پیدا میکنی و این عامل میتونه به تو در جهت تقویت اعتماد به نفست کمک کنه .

شاید خیلی از مردم از ترس اینکه چیزی رو ازدست بدن کار و تجربه ، جدیدی رو امتحان نمیکنن . درصورتی که شاید به این مسئله واقف نباشن که اگر اقدام کنن ، این ترس تبدیل به هیجان وصف نشدنی میشه که تا به حال تجربش نکردن ، و یک تجربه لذت بخش و به یاد موندنی رو براشون رقم میزنه .

شاید دلیل اصلی که ذهن ما در مقابل تجربه جدید مقاومت میکنه این باشه ، که مغز دوست داره حالت یکنواختی خودش رو برای اینکه انرژی کمتری مصرف کنه ، حفظ کنه . پس کاری میکنه تا جایی که بشه شما رو از  انجام کار جدید منع کنه . که این سیستم جلوی فعالیتی که به نظرش غیرمهم باشه رو میگیره .

پس اگر شما بتونید با کمک  تجربه کارها و فعالیت های جدید به این سیستم مغز غلبه کنید ، خودبه خود میتونید شاهد روزبه روز

تقویت اعتماد به نفس تون باشید .

مهارت نه گفتن رو فراموش نکنید

برای اینکه دیگران ازما تعریف کنن ، لازم نیست هرخواسته ای که دارند رو انجام بدید . یک فرد با اعتماد به نفس هیچ موقع توی رودربایستی، چیزی رو قبول نمیکنه . چون میدونه قبول کردن توی این حالت ، هم باعث میشه کار به درستی انجام نشه ، و شخص تقاضا کننده از انجام نشدن کار ناراحت بشه ، هم اینکه وقت شما تلف بشه .

البته اینجا نکته ای باید مدنظرتون باشه ، و اون اینکه نه گفن به کارهایی که به رشد و موفقیت شما کمک نمیکنه . نه اینکه به تمام کارها و فرصت ها نه بگید . چون این حالت باعث میشه که موفقیتی نصیب شما نشه . پس یک قرارداد با خودتون ببندید که به کارهایی که تخصصی به روشون ندارید و یا اینکه  انجام اونها کمکی به رشد شما نمیکنه وفقط باعث میشه وقت شما و اون فرد تلف بشه ، قاطعانع نه بگید .

برای تقویت اعتماد به نفس تجسم کنید

تقویت اعتماد به نفس

تجسم کردن چهاردمین راهکار برای تقویت اعتماد به نفسه .  وقتی از انجام  دادن یک کار مهم ترس دارید ، کافیه تجسم کنید که اونکار رو با موفقیت انجام دادید . همین تجسم به ظاهر ساده میتونه به حد فراتر از انتظارتون اعتماد به نفستون رو قوی و قدرتمند کنه .

مثلا برای همه افراد این اتفاق افتاده که بخوان جلوی جمعی صحبت کنن ،  دچار یک استرس وحشتناک بشن . و این استرس ازحرف زدن اونها جلوگیری کنه . و این بشه یک تابویی که هرموقع اسم صحبت کردن جلوی جمع بیاد .چهارستون بدنشون بلرزه .

اما راهکار این میتونه باشه که وقتی یکی ازتون پرسید که ترس نداری بری جلوی جمع حرف بزنی . این رو بگید که : نه من خیلی جلوی افراد مختلف صجبت کردم و برام خیلی سخت نیست . همین جور حرف زدن  باعث ایجاد اعتماد به نفس بزرگی میشه که اصلا باورش نمتونید بکنید  . شاید بعضی افراد بگن این یعنی به خودم دروغ بگم ؟

نه این واقعا دروغ نیست . چون ذهن فرق بین دروغ و راست رو متوجه نمیشه ، و شما تاالان که به خودتون گفتید که من اعتماد به نفس ندارم آیا یک رووغ به خودتون و توانایی هاتون نیست ؟

پس تصویر سازی مثبت خیلی میتونه روی تقویت اعتماد به نفس شما تاثیر داشته باشه .

اعتماد به نفس را تبدیل به عادت کنید

برای تسلط به مهارت اعتماد به نفس  و تبدیل شدن به فردی که درجامعه با وجود اعتماد به نفس میتونه به همه ی خواسته ها و موفقیت ها برسه . لازمه که این مهارت هایی که گفتیم  رو در خودتونتبدیل به عادت کنید و مدام اونها رو تکرار کنید . تکرار این موارد هست که میتونه شما رو تبدیل به فرد باعتماد به نفسی بکنه .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اگه دوست داری اعتماد به نفس و عملگرایی خودت رو بیشتر کنی،این مقاله رایگان رو از دست نده

محبوب ترین مقالات

اگه دوست داری اعتماد به نفس و عملگرایی خودت رو بیشتر کنی،این مقاله رایگان رو از دست نده

فهرست